آیا عطر تاریخ انقضا دارد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا تاریخ انقضا عطر وجود دارد؟ پاسخ بسیار ساده است، بله، عطرها تاریخ انقضا دارند و ممکن است فاسد شوند و عوامل تعیین کننده زیادی بر تاریخ انقضای عطرها تاثیرگذار است. یکی از معروف ترین آنها نحوه نگهداری عطر و ماهیت اجزای آن است. برخی افراد در کمد خود چندین عطر دارند که برای مدت طولانی از آنها نگهداری می کنند. این عطرها ممکن است در برخی موارد تا سال ها ماندگاری داشته باشند ولی زمانی که متوجه شوید که رایحه عطر شما تا حدودی ضعیف شده یا با بویی که هنگام خرید آن بوده است متفاوت است، میتوانید حدس بزنید که تاریخ انقضا عطر به پایان رسیده است.
با توجه به اهمیت این موضوع قصد داریم امروز در مجله رز سفید به تاریخ انقضا عطر، نحوه نگهداری عطر و عوارض نگه داری عطر و ادکلن بپرادزیم. برای تجربه آرامشی دلچسب تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

دسترسی سریع به مطالب

  آیا عطرها خراب می شوند؟

  عطرها تاریخ انقضای متفاوتی با یکدیگر دارند و همه آنها با گذشت زمان مشخصی خراب میشوند. ماندگاری عطر به ترکیب شیمیایی و مواد مصنوعی و طبیعی که در ترکیب عطر گنجانده شده است بستگی دارد. به طوری که شما متوجه خواهید شد که برخی از عطرها ظرف یک یا دو سال از تاریخ تولید خراب می شوند، در حالی که برخی دیگر بیش از 5 سال ماندگاری دارند.

  تاریخ انقضا عطر چگونه است؟

  همانطور که ذکر کردیم تاریخ انقضا عطر ثابت نیست و با یکدیگر متفاوت است. زیرا برخی از عطرها سریعتر از بقیه خراب می شوند. درحالت کلی عطرهایی با مواد شرقی سنگین در پایه ماندگاری بیشتری دارند. جالب است بدانیدکه ممکن است در برخی موارد متوجه شوید که برخی از عطرها با گذشت زمان بوی بهتری دارند. این عطرها معمولا رایحه ای سنگین دارند و معمولاً حاوی ترکیبات چوبی، مشک، نعناع هندی، عود، عنبر و دیگر ترکیبات شرقی هستند.
  نکته: تاریخ انقضا عطر با رایحه شرقی معمولا طولانی مدت است و میتوان گفت که به عنوان یک قاعده کلی عطرهای چوبی، بالزامیک و تند ماندگاری بیشتری نسبت به عطرهای میوه ای، گلی، معطر و مرکبات دارند.

  تاریخ انقضا ادکلن از روی جعبه ها

  جعبه ها معمولا حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخ انقضا ادکلن هستند. اکثر عطرها 5 سال ماندگاری دارند اما این تاریخ انقضای عطر از تاریخ تولید در نظر گرفته می شود. یعنی زمانی که شیشه عطر را باز می کنید باید در مدت زمانی که روی جعبه عطر نوشته شده است از آن استفاده کنید. (معمولاً به صورت یک بسته باز شده با یک شماره روی آن، به عنوان مثال “6M” به معنای 6 ماه از تاریخ باز شدن بسته).
  شما میتوانید این نماد را روی بسته بندی بیرونی عطر و گاهی اوقات در قسمت پایین شیشه عطر مشاهده کنید.

  عوارض نگهداری عطر چیست؟

  خیلی از افراد مشتاق هستند که درباره عوارض نگهداری ادکلن بدانند. در حقیقت باید بگوییم که فساد عطر مفهومی مشابه با فساد مواد غذایی ندارد. زیرا عطر خراب تنها بوی نامطبوعی دارد و در برخی موارد باعث تحریک و حساسیت پوستی می شود.

  از کجا بفهمم تاریخ مصرف عطر گذشته است؟

  برای اینکه از عوارض نگهداری عطر در امان بمانید باید به تغییرات به وجود آمده ناشی از نگهداری بیش از حد یا نادرست عطر توجه کنید. در این بخش می خواهیم به نشانه هایی که به شما کمک می کند تاریخ اتمام مصرف ادکلن را حدس بزنید، اشاره کنیم. پس از گذشت مدت زمان زیادی ممکن است متوجه تفاوت هایی در شکل و بوی عطر خود شده باشید که این تفاوت ها از عطری به عطر دیگر و بسته به شرایط نگهداری متفاوت است. راه های زیادی برای تشخیص عطرهای خراب وجود دارد که بارزترین آنها تست بو و رنگ است.

  بو

  عطرها حاوی مواد و روغن های زیادی هستند که زودتر از بقیه منقضی می شوند، بنابراین اگر در بویی که به آن عادت کرده اید تفاوت محسوسی مشاهده کردید یا بویی شبیه بوی سرکه مشاهده کردید. اینها نشانه های واضحی از فساد عطر یا تغییر در ترکیب اصلی آن است.

  رنگ

  وقتی عطر جدیدی را خریداری می کنید، متوجه رنگ خالص، روشن یا شفاف خواهید شد. به مرور زمان ممکن است این رنگ تغییر کند و تیره تر شود. تغییر رنگ عطر نشانه بارز تاریخ انقضا عطر است.

  10 نکته در مورد نحوه نگهداری عطر

  1- درب آنها را بعد از هربار مصرف محکم ببندید.

  عطرها معمولاً تحت تأثیر شرایط نگهداری آنها قرار می گیرند و اکسیژن یکی از دشمنان سرسخت آنها است. باز گذاشتن درب شیشه عطر برای چند ساعت منجر به از بین رفتن تعادل مخلوط و تحریک آن می شود. بنابراین هنگام استفاده از عطر مراقب باشید که درب آن را برای مدت طولانی باز نگذارید تا مدت در معرض هوا قرار نگیرد.

  ۲- عطرها را در جای تاریک نگهداری کنید

  در نحوه نگهداری عطر باید به مکان نگهداری از آنها هم توجه کنید. نور باعث می شود که عطر به سرعت تجزیه شود. یا ممکن است با گذشت زمان بوی متفاوتی داشته باشد. بنابراین قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید عامل اصلی فساد عطر است بنابراین باید در انتخاب مکان برای نگهداری عطر دقت کرد و این مهم ترین گام این است که آنها را در مکان تاریک قرار دهید.

  3- عطرها را در جای خشک نگهداری کنید

  یکی از مهم ترین راه های حفظ رایحه و نگهداری عطر این است که آنها را در جای خشک قرار دهید. چرا که رطوبت زیاد باعث تغییر بوی عطر و عدم حفظ کیفیت اصلی آن می شود.

  4- از نگهداری عطر در حمام خودداری کنید

  بی پرده بگوییم که حمام قبرستان عطرهاست. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم عطرها باید در جای خشک نگهداری شوند پس از نگهداری عطرها در حمام خودداری کنید زیرا تغییر دما و رطوبت زیاد باعث فساد آن می شود.

  5- عطر را در جعبه اصلی نگهداری کنید

  هنگام خرید عطر، متوجه می شوید که بطری آن در یک جعبه مقوایی پیچیده شده است. این جعبه اغلب همان شکل بطری را دارد، زیرا نگهداری بطری در جعبه اصلی، عمر عطر را بسیار افزایش می دهد. آنها با هدف حفظ بوی عطر از تبخیر و تغییر طراحی شده اند. بنابراین مناسب ترین مکان برای نگهداری عطر محسوب می شوند.

  6- عطرها را در یک قفسه سطح پایین نگهداری کنید

  نگه داشتن یک عطر گران قیمت و درجه یک در قفسه بالایی یک خطر است. زیرا ممکن است این عطر سقوط کند و بشکند. بنابراین در نگهداری ادکلن حتما از ایمن ترین مکان استفاده کنید.

  7- از تکان دادن زیاد شیشه عطر خودداری کنید

  اکثر مردم فکر می کنند که تکان دادن شیشه عطر مواد را قبل از استفاده از آن مخلوط می کند. اگر این رفتار را انجام می‌دهید، آن را متوقف کنید. زیرا تکان دادن شیشه عطر قبل از استفاده، باعث مخلوط شدن اجزای عطر با هوا می‌شود. این کار بر ترکیب شیمیایی عطر تأثیر می‌گذارد و ممکن است بو را تغییر دهد. ناگفته نماند که اکثر عطرها از پیوندهای شیمیایی ظریف و مخلوط های پیچیده ای ساخته شده اند که به راحتی شکسته میشوند.

  8- عطر را در بطری اصلی خود نگهداری کنید

  شیشه های عطر تزئینی منظره ای زیبا و متمایز هستند. اما می توانند یکی از سریع ترین راه ها برای فاسد شدن عطر باشند. جایی که بطری های اصلی تمامی عطرها به گونه ای ساخته می شوند که هوا بند باشند و دارای سر اسپری مخصوص برای پخش بوی مناسب و جلوگیری از آلودگی هوا باشند. تعویض شیشه های عطر منجر به تماس هوا با عطر می شوند و در نهایت سبب خراب شدن رایحه های آن می گردند.

  9- عطرها را در دمای ثابت نگهداری کنید

  برای اینکه تاریخ انقضا عطر را جلوتر نیندازید و بتوانید تا مدت طولانی استفاده کنید پیشنهاد می کنیم که عطر خود را در مکانی با دمای ثابت نگه دارید. زیرا افزایش یا کاهش دما بر رایحه عطر تأثیر می گذارد و بنابراین عطرها باید در دمای ثابت نگه داشته شوند، نه در حمام یا آشپزخانه

  10- از خرید عطرهای شفاف با سایز بزرگ خودداری کنید

  اکثر شیشه‌های عطر بوی خود را به‌ویژه پس از 3 ماه باز کردن تغییر می‌دهند. پس حتما عطرهایی را با اندازه های نسبتا کوچک انتخاب کنید تا بتوانید در مدت زمان کوتاهی آنها را مصرف کنید و در نتیجه قبل از مخلوط شدن مولکول های آن با هوا از رایحه اصلی عطر بهره مند شوید.

  جمع بندی

  امروز در رز سفید سعی کردیم به صورت جامع درباره تاریخ انقضا عطر، نحوه نگهداری عطر، عوارض نگه داری ادکلن و نشانه های اصلی فاسد شدن عطر صحبت کنیم. نکته پایانی این است که خرید عطر و ادکلن اورجینال با ماندگاری بالا را میتوانید از فروشگاه اینترنتی رز سفید در کمترین زمان تجربه کنید. همچنین این مجموعه با ارائه مشاوره رایگان و آنلاین به شما این فرصت را داده تا بتوانید خریدی بهینه و به صرفه را تجربه کنید.
  از شما می خواهیم که …
  با ارائه نظرات و انتقادات سازنده خود در بخش دیدگاه به مجموعه رز سفید کمک کنید. رز سفید با شناخت نیازهای واقعی مخاطبان خود برای جلب رضایت آنها برنامه های راهبردی و اصولی زیادی را پیش رو دارد.